
Rosenborg tog torsdag fusen på Ajax på Amsterdam Arena. Den norske klub vandt opgøret i Europa League-kvalifikationen med 1-0 på mål af Samuel Adegbenro, som bare to dage forinden var kommet til klubben fra Viking.
Nicklas Bendtner spillede hele opgøret, og han var henrykt over succesen.
- Det er en god følelse. Det vigtigste er, at vi kan bygge videre på dette resultat. Vi spillede en god kamp. Vi var meget disciplinerede - og så fik Samuel en drømmedebut, siger Nicklas Bendtner ifølge norske Dagbladet.
- Ajax-keeperen tog en forhastet beslutning og gjorde målet åbent. Det var dejligt at se, at den gik ind, siger Bendtner.
Rosenborg skal spille returopgør næste torsdag. Inden da skal klubben op imod Haugesund i Eliteserien.
- Vi skal have fuld fokus på den kamp. Men der vil sikkert sige sig nogle tanker ind om torsdagens kamp. Det er den største kamp, siger Nicklas Bendtner.
Også Mike Jensen spillede hele opgøret for Rosenborg, mens Lasse Schöne og Kasper Dolberg var i startopstillingen hos Ajax.


Rosenborg
Europa League
































