Eliteserien -Bendtner tænker ikke på fortiden
2017-03-09 07:38:35
Foto: Rosenborg

Bendtner tænker ikke på fortiden

Nicklas Bendtner nøjes med at kigge fremad og har ikke tænkt sig at fokusere på den omtumlede karriere, der ligger bag ham.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Nicklas Bendtner leverede forleden lidt af et chokskifte, da han valgte at forlade Nottingham Forest til fordel for norske Rosenborg - bare et halvt år efter, at han havde checket ind i den engelske Championship-klub.

Dermed fortsætter den danske angriber jagten på den succes, som efterhånden er udeblevet i nogle år. Og Bendtner kigger kun fremad.

- Hvad der skete førhen, kan jeg ikke fokusere på nu. Der sker mange ting i ens liv, og man udvikler sig både som menneske og ikke mindst sportsligt. Det vigtigste for mig lige nu er, at jeg er et sted, hvor jeg føler mig godt tilpas, siger Bendtner til BT og fortsætter.

- At jeg føler, jeg kan få succes med det, som jeg prøver at gøre. Jeg ser ikke så meget tilbage på, hvad der er sket tidligere, siger Nicklas Bendtner.

- Jeg føler, at Rosenborg kan blive det rigtige valg. Det vigtigste som spiller er, at man er glad, og det har jeg mulighed for her. Scorer man mål som angriber, smiler man, og det tror jeg på, at jeg kan komme til i Rosenborg, siger Bendtner. 

Nicklas Bendtner skrev i Rosenborg under på en kontrakt, som holder ham i klubben til udgangenaf 2019.

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce