Rosenborg -Holse i Norge: Bendtner har tilbudt sin hjælp
2020-02-05 09:00:02
Foto: Getty Images

Holse i Norge: Bendtner har tilbudt sin hjælp

Nicklas Bendtner har tilbudt sin rådgivning til unge Carlo Holse i Rosenborg, og Mike Jensen kan også godt forvente at få en besked i den nærmeste fremtid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Carlo Holse skal i de kommende tre år tørne ud for Rosenborg, som efter en kort periode uden danskere i truppen nu igen kan kalde sig danskerklub.

I 2019 var både Nicklas Bendtner og Mike Jensen i truppen, men Bendtner tog til FC København i sommer, og Jensen tog til Apoel i januar.

I FC København blev Holse og Bendtner holdkammerater, og den tidligere landsholdsstjerne er da også klar til at hjælpe, hvis der bliver brug for det.

- Jeg har skrevet lidt med Nicklas, og han har været super sød. Han har fortalt mig, at jeg altid kan kontakte ham, hvis der opstår problemer med noget, eller jeg bare har spørgsmål. Han kender en masse mennesker deroppe, og han kender klubben og byen.

- Vi har ikke talt så meget mere om det endnu, men han står til rådighed, hvis jeg har brug for noget, og det er jeg glad for.

- Jeg har også fået Mike Jensens nummer, så mon ikke han også får en besked lige pludselig. Han har været her i mange år, og han har nogle gode forbindelser, så det kan jeg lige så godt udnytte, siger Carlo Holse.

Den 20-årige knægt ser det som en god udfordring at komme langt væk hjemmefra. Det er han kommet frem til efter nøje overvejelser.

- Det har selvfølgelig været en ting, jeg har skullet tænke meget over. I den forbindelse tror jeg, det var godt, at jeg fik et halvt år alene i Esbjerg, hvor jeg ligesom fandt ud af, hvad det indebærer at bo for sig selv.

- Jeg er godt rustet til den her udfordring, og jeg tror ikke, det bliver noget proble, siger Holse, som vægter livet uden for banen højt.

- Hvis man har det godt uden for banen, så hjælper det også på fodboldbanen, og jeg vil gerne falde til så hurtigt som muligt, så jeg ikke behøver at tænke så meget på det, der skal ske uden for banen – og hvis de (Bendtner og Jensen, red.) kan hjælpe mig med det, så er det bare fedt, siger Holse.

Carlo Holse har forladt barndomsklubben FCK og skal nu sætte skub i karrieren i Norge.

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce