Eliteserien -Jacob R. vil bygge på efter mesterskab
2017-11-13 06:31:01
Foto: Rosenborg

Jacob R. vil bygge på efter mesterskab

U21-landsholdets stopper Jacob Rasmussen er glad for at have været med til at bidrage meget til Rosenborgs mesterskab på det seneste, og nu han vil bygge på og spille endnu mere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jacob Rasmussen skiftede i starten af 2017 fra St. Pauli til norske Rosenborg, som han netop har været med til at sikre klubbens 25. mesterskab.

Endnu har den 20-årige dansker og holdkammeraterne dog ikke afholdt den store fejring.

- Der har ikke været tid til at feste det store endnu. Vi var lidt ude, men så var vi nogen, der skulle med landshold, og andre der skulle træne, så vi gemmer det til senere, siger Rasmussen til bold.dk.

Rasmussen var for et par år siden med til at gøre Schalke 04 til tyske U19-mestre, men han er ikke i tvivl om, hvad der er størst.

- Det er mit første mesterskab som seniorspiller, og det første, der virkelig tæller. Det er absolut min karrieres højdepunkt indtil videre, men jeg håber da ikke, det bliver det sidste mesterskab.

- Vi er glade og utrolig stolte, men det er også lidt en selvfølge for os, at vi skal være mestre. Vi er en meget stor klub i Norge, og både vi og vores fans regner med, vi skal vinde mesterskabet, siger Rasmussen og tilføjer om de seneste ugers ‘venten’ på mesterskabet:

- Vi kunne godt have sikret det endnu tidligere og have hentet endnu flere point, men overordnet har der ikke været slinger i valsen, synes jeg. Vi har været meget professionelle omkring det.

Rasmussen har spillet 13 kampe i sæsonen i alle turneringer.

- I starten af sæsonen spillede jeg ikke så meget, og jeg var logisk nok ikke tilfreds, for jeg vil spille hver gang. Det skal være alle professionelle spilleres målsætning. Men her på det seneste har jeg spillet mange kampe, og det er har været godt. Nu skal jeg bygge videre på det, siger den unge dansker.

Rasmusssen har kontrakt med Rosenborg til udgangen af 2020.

mikael@bold.dk

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce