
Efter en skidt start på den norske sæson har Rosenborg genfundet melodien, der gjorde dem til mestre i sidste sæson, og søndag aften skulle sejrsstimen så fortsættes, da Stabæk var på besøg på Lærkendal.
Mike Jensen og Nicklas Bendtner startede begge inde for værterne, der efter lidt startsvanskeligheder fik klaret skærene.
Den tidligere OB-spiller Tore Reginiussen bragte Rosenborg i front efter 48 minutter, og i tillægstiden slog Anders Konradsen sejren fast med scoringen til 20. Jakob Rasmussen kom ind og spillede den sidste halvdel af anden halvleg.
Rosenborg hentede dermed den tredje sejr på stribe, hvilket på nuværende tidspunkt rækker til en fjerdeplads i Eliteserien, hvor Stabæk fortsat er uden sejr efter fem forsøg.
Flere andre danskere var også i aktion i Norge søndag. Frederik Gytkjær startede inde for Haugesund, der på hjemmebane besejrede Strömsgodset med 1-0. Gæsterne havde Bassel Jradi med fra start.
Phillip Zinckernagel spillede 25 minutter for Bodø/Glimt, der på udebane fik 1-1 mod Kristiansund. Oliver Kjærgaard spillede 14 minutter for Tromsø, der på hjemmebane vandt med hele 4-1 over Sandefjord.


Strømsgodset
Rosenborg
Haugesund
Tromsø
Stabæk
Bodø/Glimt
Sandefjord
Kristiansund BK
Norge Eliteserien






























