Eliteserien -Rosenborg-lazaret baner vejen for Bendtner
2019-03-09 10:16:02
Foto: Getty Images

Rosenborg-lazaret baner vejen for Bendtner

Nicklas Bendtner kan få spilletid søndag, og det er tidligere end forventet. Skader i Rosenborg baner vejen for den danske angriber.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Rosenborg-cheftræner Eirik Horneland har egentlig talt om, at Nicklas Bendtner skulle bruge tid på at komme tilbage i form, før han for alvor ville gøre brug af danskeren.

Nu ser det dog ud til, at Nicklas Bendtner, som har brugt den første del af året med en lænke om foden i København, kan komme i kamp tidligere end forventet.

I hvert fald overvejer Horneland at bruge Bendter søndag i en testkamp mod Brann.

- Han er ovre sine skader, og hvis det er fornuftigt at bruge ham, så bruger vi ham. Han er den eneste angriber, vi har til rådighed i øjeblikket, siger Horneland til VG.

Rosenborg-træneren melder, at Bendtner ser bedre og bedre ud til træning.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce