Bold kunne tidligere søndag fortælle, at John Iredale snart er fortid i AaB, der sælger den australske angriber til Seoul E-Land, der spiller i den næstbedste række i Sydkorea.
Den 25-årige spids nåede dermed blot at være i den nordjyske klub i et halvt år, hvor han aldrig udviklede sig til at blive den målræv, som AaB havde håbet på.
Her taler tallene - tre mål i 14 kampe - for sig selv.
Men det betyder ikke, at John Iredale ikke har været nogen god case for AaB.
I sommer hentede de bolsjestribede ham gratis i tyske Wehen Wiesbaden, og nu høster AaB ifølge Bolds oplysninger et sted mellem 750.000 til en million kroner - alt inklusive - når handlen falder på plads.
Artiklen fortsætter efter billedet

John Iredale havde to og et halvt år tilbage af sin kontrakt i AaB, men nu slutter det nordjyske eventyr efter seks måneder.
Du kan læse mere om AaB's transferplaner med Bold+ lige her

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


AaB
3F Superliga
































