Det koster dyrt at rykke ned fra 3F Superligaen til NordicBet Ligaen.
Hvis man er ikke er klar over det, kan man blot tage et kig på den meddelelse, som AaB har udsendt mandag morgen.
Her oplyser nordjyderne, at forventningerne til årets resultat nedjusteres fra niveauet minus 10 til 20 millioner kroner til et minus i niveauet fra 35 til 45 millioner kroner.
- Nedjusteringen henføres primært til reduktion i TV-indtægter, færre matchdayindtægter, nedskrivning af kontraktrettigheder samt lavere forventede transferindtægter.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I forventninger til 2023 er inkluderet en placering i toppen af landets næstbedste fodboldrække NordicBet Ligaen, skriver AaB i meddelelsen.
Det er første gang i AaB's historie, at klubben ikke er at finde i Superligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
3F Superliga



































