2023-03-22 22:36:00

AaB-profil om nedrykning: Vil være en kæmpe katastrofe

Malthe Højholt fokuserer på at bevare AaB i 3F Superligaen, men han siger til bold.dk, at han kan spille i AaB ligegyldigt, hvad der sker.

Artiklen fortsætter efter annoncen
bold.dk i Aalborg
Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 23. runde

FT

ACH

0 - 4

AaB

AaB er i overhægende fare for at rykke ned, og klubben fyrede i mandags Erik Hamrén som cheftræner.

Derfor tog bold.dk onsdag ud til holdets træning, hvor Malthe Højholt satte ord på klubbens nuværende situation.

Han erkender, at det ikke ser let ud, men lovende takter fra tidligere opgør giver midtbanespilleren blod på tanden.

- Selvfølgelig ser det svært ud, men vi tror på det, og der har været optræk til nogle gode ting i Parken, mod Viborg og mod FC Midtjylland, og det er det, vi skal ud at bygge videre på. Jeg har stor tro på tingene, selv om det ser svært ud, siger Højholt til bold.dk.

I øjeblikket har AaB otte point op til AC Horsens på den anden side af nedrykningsstregen inden sæsonens sidste 10 kampe.

Højholt synes, at det vil være helt forfærdeligt med en nedrykning, da selvforståelsen i klubben er helt anderledes.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AaB-profil om nedrykning: Vil være en kæmpe katastrofe
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

-Jeg vil kalde det en kæmpe katastrofe. AaB er en klub, der skal ligge i toppen af dansk fodbold, så det siger sig selv, siger midtbanespilleren til bold.dk.

Tidligere har Malthe Højholt været rygtet til større adresser. bold.dk spurgte derfor, om han godt kunne se sig selv i AaB, hvis det skulle ende med en nedrykning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg vil kunne spille i AaB ligegyldigt, hvad der sker, lyder det kortfattet fra Højholt.

Så fansene skal ikke bekymre sig om din situation?

- Jeg skal bare fokusere på at gøre det så godt som muligt og hjælpe AaB med at blive i Superligaen, siger Malthe Højholt til bold.dk.

AaB starter nedrykningsspillet i Superligaen med en kamp mod AC Horsens.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 23. runde

FT

ACH

0 - 4

AaB

2 kommentarer

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce
annonce