Der er vigtige kampe, og så er der sådan én, som AaB står i denne lørdag.
En sejr over Silkeborg sikrer overlevelse i 3F Superligaen, mens et nederlag med sikkerhed sender AaB ud. Uafgjort er nok, hvis AC Horsens og Lyngby også spiller kryds.
AaB's nye sportsdirektør, Ole Jan Kappmeier, fortæller inden kampen, at han ser gode muligheder for overlevelse, men selv hvis det skulle ende med nedrykning, skal AaB nok klare den.
- Vi tænkte over det scenarier på forhånd. Det har taget noget tid at komme i denne situation lige nu, og det vil også tage noget tid at komme ud af situationen. Det var vi sikre på.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig er det bedst, hvis vi vinder i dag, men verden går ikke under, hvis vi taber. Vi planlægger for de næste tre-fire-fem år, så vi kan gøre fremskridt. Skridt for skridt vil vi tilbage til, hvor klubben var engang, siger Ole Jan Kappmeier til Viaplay.
Han understreger, at AaB vil have et lokalt fokus på talenter, og det ændrer sig ikke, uanset hvordan det går.