CampoBet 2. division -Efter oprykning: AB forlænger med profil
Foto: AB
2026-05-27 12:06:25
Foto: AB

Efter oprykning: AB forlænger med profil

AB meddeler, at man har fået en ny aftale på plads med Casper Grening, så kantspilleren bliver i Gladsaxe-klubben frem til sommeren 2029.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 31. runde

fredag 29. maj

NÆS

vs

AB

Det har været en stor sæson i AB, som vandt 2. division og rykkede op i Betinia Ligaen.

Det er takket være blandt andre Casper Grening, som har været en vigtig mand for Gladsaxe-klubben i jagten på endelig at rykke op i 1. division igen.

Det bliver han nu belønnet for.

AB oplyser på sin hjemmeside, at parterne er blevet enige om at forlænge samarbejdet. Grening har nu en kontrakt frem til sommeren 2029.

- Casper er en vigtig spiller i vores offensiv, som både er dynamisk og alsidig.

- Vi har en talentfuld gruppe spillere på holdet, som vi gerne vil holde samlet og tage de næste skridt med, og vi er meget glade for, at han har valgt at binde sin fremtid til klubben, siger sportsdirektør Jen Chang.

Kantspilleren leverede seks mål og to assists i 19 kampe for AB i denne sæson.

25-årige Casper Grening har spillet i AB siden januar 2025.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 31. runde

fredag 29. maj

NÆS

vs

AB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce