2025-02-19 11:30:42

Delac sat af - Hausner er ny anfører i Horsens

Matej Delac har fået frataget anførerbindet i AC Horsens, hvor Sebastian Hausner i stedet bliver kaptajn.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

ACH

1 - 2

FCR

Matej Delac er ikke længere anfører i AC Horsens.

Onsdag meddeler NordicBet Liga-klubben, at det i stedet bliver Sebastian Hausner, som kommer til at bære bindet fremover.

Det sker blandt andet som konsekvens af, at Filip Djukic har gjort sit indtog og derfor kommer til at vogte buret i søndagens kamp mod FC Roskilde.

Det fortæller cheftræner Martin Retov til klubbens hjemmeside. 

- Filip er trådt godt ind i truppen og har imponeret i træningskampene og på træningsbanen, og jeg har valgt ham til at starte på banen mod FC Roskilde på søndag, lyder det fra Retov.

Den nu tidligere anfører, Matej Delac, kommer forsat til at spille en stor rolle på og uden for banen, lyder det på samme tid fra AC Horsens.

Den kroatiske keeper har været at finde i klubben i næsten syv år og står i skrivende stund noteret for 188 optrædener i buret. 

'Den Gule Fare' indtager i skrivende stund fjerdepladsen i NordicBet Ligaen med 31 point efter 18 spillerunder.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

ACH

1 - 2

FCR

Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce