1. Division -Lebogang Phiri vender hjem
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2026-01-12 23:40:00
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Lebogang Phiri vender hjem

Den tidligere Brøndby-spiller Lebogang Phiri vender hjem til Sydafrika, hvor han har skrevet under med Sekhukhune United. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 14. runde

FT

SUN

0 - 1

VDA

Efter 145 kampe, ni mål og fem assists forlod Lebogang Phiri i 2017 Brøndby IF til fordel for franske Guingamp. 

Siden har den nu 31-årige sydafrikaner været forbi klubber som Rizespor og Paris FC, men siden i sommer har midtbanespilleren været uden arbejdsgiver.

Nu har Phiri imidlertid fået styr på fremtiden. 

Mandag meddeler Sekhukhune United således på sin hjemmeside, at man har udstyret den forhenværende landsholdsspiller med en aftale. 

Den tidligere Brøndby-darling vender dermed hjem til Sydafrika efter 13 år i europæisk fodbold, hvilket han i den grad glæder sig over. 

- Efter mange års ofre og dedikation i udlandet er dørene til hjemlandet blevet åbnet igen.  

- Tak. Det er tid til at vise mig selv frem igen, fortæller han til klubbens hjemmeside. 

Lebogang Phiri fik sin fodboldopdragelse i Bidvest Wits FC, inden han i 2013 blev hentet til Brøndby.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 14. runde

FT

SUN

0 - 1

VDA

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce