I opstarten til forårssæsonen i 2025 kom Jacob Andersen galt afsted.
Det viste sig, at han havde overrevet sit korsbånd, hvilket udløste en lang skadespause.
I fredags vendte han så tilbage på grønsværen i en gældende kamp for AGF, da han fik de sidste godt ti minutter på banen, da aarhusianerne forsøgte at tage de tre point mod FC Nordsjælland.
Comebacket markerer slutningen på en svær tid tid for den 22-årige back, som på Instagram reflekterer over perioden, der har lært ham meget.
Artiklen fortsætter efter billedet

- 433 dage, hvor intet har været let. Dage hvor fremskridt føltes langt væk, og hvor motivationen skulle findes helt inde fra.
- Det har været en lang proces fyldt med udfordringer, men også et forløb, hvor jeg har lært mig selv bedre at kende. At blive presset til det yderste har vist mig, hvor meget det egentlig betyder for mig at stå her.
- Ikke alt har været perfekt, men jeg har nægtet at give slip på det mål, jeg satte mig for længe siden - at komme stærkere tilbage.
En stor tak til alle, der har været en del af det. Jeres støtte har gjort en forskel, siger Jacob Andersen.

Neestrup forhandler med græsk storklub
Hattrick | Afsnit 86Jacob Neestrup kan snart have styr på sin fremtid. Den tidligere FCK-træner er i forhandlinger med den græske storklub Panathinaikos.
Læs mere
AGF
3F Superliga



































