





- Et voldsomt mål, det må jeg sige. Jeg laver ikke det bedste mål i dag. Det var godt nok godt sparket ind.
Frederik Tingager blev fredag matchvinder i sin AGF-kamp nummer 150 med målet til 3-2 i den første af to pokalsemifinaler mod FC Nordsjælland.
Alligevel var det et andet særligt mål, som trak de fleste overskrifter under og efter kampen.
Efter en god halv time af kampen i Farum klaskede sydafrikanske Gift Links nemlig bolden ind med høj fart via overliggeren, og derfor kunne AGF-jubilaren Tingager godt erkende, at hans mål ikke var det bedste.
Og han var da også kritisk, da han blev spurgt ind til efter kampen, om noget kunne have gjort mere perfekt end det at blive matchvinder.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Så skulle det lige være, at man også spillede godt, kan man sige.
Så det det synes du ikke selv, at du gjorde?
- Ej, det var ikke min bedste kamp, men ja, det var nok den jubilæumskamp alligevel, som jeg kunne have drømt om. At heade den ind, det var rart, lyder det fra AGF-stopperen.
Tilbage i februar forlængede 31-årige Frederik Tingager sin kontrakt med aarhusianerne til 2028.

AGF
Oddset Pokalen




































