2022-10-05 07:50:01

AGF-profil er Superligaens mest hadede: Fedt at dele vandene

AGF-profilen Nicolai Poulsen har fået prædikatet som et dumt svin på banen, som de fleste fans og modspillere hader. I ugens TÆT PÅ-afsnit åbner han op for sin side af historien.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

AGF

0 - 1

FCM

I ugens afsnit af bold.dk-podcasten TÆT PÅ åbner AGF-profilen Nicolai Poulsen op om sit prædikat som Superligaens mest hadede spiller.

Hvorfor bliver han gang på gang involveret i overskrifter om bataljer, drama og usympatisk adfærd? Fortryder han nogle af episoderne, hvor han er gået over grænsen?

Det svarer han på i afsnittet, som du kan høre HER.

- Jeg er med på, at jeg er en fodboldspiller, der deler vandene. Det er kun fedt, for så er der noget at snakke om, siger Nicolai Poulsen i TÆT PÅ.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AGF-profil er Superligaens mest hadede: Fedt at dele vandene
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

- Når du først får prædikatet på dig, kan du ikke fjerne det. Det er umuligt. Den eneste måde, jeg kan få det til at handle om noget andet, er ved at snakke her.

- Jeg vil jo også gerne huskes for noget andet. For at sætte et godt aftryk på AGF og for min store betydning for et fodboldhold.

Lyt til TÆT PÅ i Spotify, Apple Podcasts eller hvor du normalt lytter til podcasts.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

AGF

0 - 1

FCM

32 kommentarer

Se kommentarer