2026-02-16 08:34:00

AGF-profil udgik i pausen: Det hele hævede op

Cheftræner Jakob Poulsen fortæller, at han måtte tage Kristian Arnstad ud i pausen mod FC Fredericia, da AGF-profilen havde flækket en læbe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Fredericia
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCF

1 - 1

AGF

4'
10
Sofus Johannesen
Mål
32'
11
Kristian Arnstad
Mål på straffe

Det blev en kort dag på kontoret for Kristian Arnstad i AGF's opgør mod FC Fredericia i Superligaen.

Profilen fik kun 45 minutter på banen for Aarhus-mandskabet, da han blev udskiftet i pausen til fordel for Kevin Yakob.

Det skyldes, at Arnstad kom galt afsted i midten af første halvleg i en duel, og det måtte cheftræner Jakob Poulsen reagere på i pausen.

- Læben flækkede, tror jeg. Det hele hævede op, og han havde svært ved at fortsætte. Så det var derfor, at han ikke kom ud til anden halvleg, siger Jakob Poulsen til Bold og den øvrige presse efter kampen.

Men AGF er dækket godt ind, da det i stedet gav plads til Kevin Yakob.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AGF-profil udgik i pausen: Det hele hævede op
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Yakob startede ude netop for, at AGF også havde muligheden for at stå bedst muligt mod slutningen af kampen.

- Det var ikke på grund af, at Kevin ikke kunne, det kunne han sagtens. Men det var mere set fremad af, hvad vi forventede, der skulle ske i løbet af kampen.

- Vi vidste, at Kristian (Arnstad, red.) havde spillet to gange 90, så vi måtte se, om han kunne holde hele vejen. Nu holdt 'Gifty' også hele vejen, men han har også spillet meget.

- Så vi vidste, at der var nogen, der måske skulle skiftes ud undervejs. Det skulle vi have muligheden for, så vi kunne stå rigtig stærkt til sidst.

Kampen sluttede 1-1, efter at Kristian Arnstad formåede at udligne på et straffespark inden sin udskiftning.

Podcast Cover

Slagsmål og splittelse i Real Madrid

Hattrick | Afsnit 78

Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning. 

Læs mere
-15:12

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCF

1 - 1

AGF

4'
10
Sofus Johannesen
Mål
32'
11
Kristian Arnstad
Mål på straffe
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce