2026-05-11 09:00:00

Banker på Europa-døren: AGF’s lange vej til ligaspil

AGF skal blot vinde én runde for at kvalificere sig til et ligaspil, men de starter som useedet i Champions League. De vil være seedet i den sidste runde til Conference League, hvis de ryger ud af både Champions League og Europa League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Brøndby Stadion
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

søndag 17. maj

AGF

vs

VFF

AGF er garanteret seks europæiske kampe til efteråret.

Og der skal ikke så meget til, før AGF rammer et europæisk ligaspil i mindst Conference League.

AGF starter i anden kvalifikationsrunde til Champions League, hvor de på grund af de dårlige internationale resultater de senere år ikke vil være seedet.

Hvis AGF holder den seedning og ryger ud allerede her, ryger holdet i Europa Leagues tredje kvalifikationsrunde.

Her er situationen præcis den samme: AGF vil ikke være seedet og kan altså møde stærke og attraktive modstandere.

Hvis AGF i Europa League lever op til seedningen og taber, kommer holdet i det, der hedder Champions Path play-off til Conference League.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Banker på Europa-døren: AGF’s lange vej til ligaspil
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Og her vil AGF være seedet på grund af Danmarks landekoefficient.

Seedningen her betyder, at AGF står med gode muligheder for at kvalificere sig til mindst Conference League-ligaspillet.

- Den her chance, vi har fået, skal vi udnytte. Vi ved ikke, hvornår den kommer igen.

248343
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Om vi skal skrue op for vores spillerbudget, afgør jeg ikke alene. Nu sætter vi os sammen i direktionen og bestyrelsen, hvor vi træffer den bedste beslutning for AGF, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.

I 2021, da Brøndby blev mestre, havde Carsten V. Jensens mandskab en lettere vej til gruppespillet. Brøndby var sikret Europa League, fordi de først trådte ind i play-off runden til Champions League.

Efter skiftet til AGF må Carsten V. Jensen leve med, at AGF skal spille over evne, hvis de skal ramme Champions League eller Europa League til efteråret.

AGF kan ikke spille i Vejlby. De europæiske opgaver skal spilles i Randers, som bliver hjemmebanen i efteråret.

Hvis FC Midtjylland havde vundet mesterskabet, havde holdet været seedet i både anden-, tredje og play-off runden til Champions League. Nu må FC Midtjylland nøjes med Europa League, hvis de vinder pokalfinalen.

Taber de torsdagens pokalfinale, skal de spille Conference League, hvor de også vil være seedet.

Hvis FC København vinder pokaltitlen, kvalificerer klubben sig til Europa League, mens FC Midtjylland som sagt skal i Conference League. 

En sejr til FC København vil samtidig betyde, at nummer tre i Superligaen (aktuelt FC Nordsjælland, red.) skal møde nummer otte - OB - om en plads i Conference League. De skulle have spillet mod nummer syv, men det bliver FCK, så her kommer ottendepladsen i spil.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

søndag 17. maj

AGF

vs

VFF

Annonce

25 kommentarer

Se kommentarer
Annonce