AGF har på falderebet af transfervinduet hentet Daniel Gretarsson i Sønderjyske.
Fodbolddirektør i AGF, Carsten V. Jensen, sætter ord på tilgangen.
- Daniel har solid international erfaring fra det islandske landshold, og vi har her hjemme i Superligaen på nærmeste hold kunne konstatere, at han har kvaliteter, som vil styrke vores trup og muligheder i forsvaret, siger Carsten V. Jensen til AGF's hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fodbolddirektøren fortsætter og fortæller, at det glæder ham, at AGF kan tilføje en forsvarsspiller med international erfaring.
- Han er en venstrebenet, spillende forsvarer, der kan dække såvel midtstopperen som venstre side.
- Og så vil jeg sige, at han er en spiller, der har en kærlighed til forsvarsspillet forstået på den måde, at han er stærk i duellerne og sætter en ære i at forsvare målet.
30-årige Daniel Gretarsson har fået en aftale frem til sommeren 2029 i AGF.

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer
Hattrick | Afsnit 11FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.
Læs mere
AGF
3F Superliga

























