Aarhus har været på den anden ende i en god uge.
Søndag blev fejringen taget til nye højder, da AGF kunne løfte pokalen og lade sig hylde som mestre.
I løbet af fejringen på Ceres Park Vejlby løb Janni Serra ud til fansene. Her fremgår det af flere billeder, at tyskeren stod med et tændt romerlys.
Det kostede i 2017 Youssef Toutouh to dages karantæne for en lignende hændelse, mens der stadig resterede kampe af sæsonen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Aarhus Stiftstidende har taget kontakt til AGF for en kommentar til hændelsen.
- Vi tager klart afstand fra brug af pyroteknik. Det er ulovligt - og selv om det var i en forståelig glædesrus, var det forkert og uigennemtænkt af Janni (Serra red.), og det kommer vi naturligvis også til at fortælle ham internt, skriver fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i et skriftligt svar til avisen.
De har ligeledes rakt ud til Fodboldens Disciplinærinstans for at høre, om at der vil blive rejst en sag.

FCK og FCM jagter Beijmo
Hattrick | Afsnit 84Felix Beijmo har været en af AGF’s helt store profiler i guldsæsonen, men spørgsmålet er nu, hvor den svenske back skal spille efter sommerferien.
Læs mere

AGF
3F Superliga
































