

Der kunne ikke sås tvivl om, at AGF var utilfredse med stadfæstelsen af Felix Beijmos gule kort mod Brøndby.
Fodboldens Disciplinærinstans beslutning medførte en hård kritik fra AGF's Administrerende direktør, Jacob Nielsen, der mener, det bør være en uafhængig faglig tredjepart, der vurderer sagerne.
Ikke desto mindre var facit for AGF, at Beijmo ikke var til rådighed søndag aften, hvor Röslers tropper løb ind i et 0-2-nederlag til FC Midtjylland.
Tyskeren fortalte efter kampen, at han savnede sin højreback, men ellers havde han ingen kommentarer til forløbet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Selvfølgelig savnede jeg ham.
- Jeg har sagt, hvad jeg vil jeg sige om det i mit interview med Viaplay. Jeg vil ikke gå ind i det ved at kommentere på Fodboldens Disciplinærinstans beslutninger.
- Jacob Nielsen har sagt det meget klart, og jeg står fuldstændig bag ham, siger Rösler.
Du kan læse en bid af AGF-bossens interview med Viaplay her.
Alle er uforstående
AGF-keeper Jesper Hansen ville omvendt gerne kommentere på sagen om Beijmos gule kort mod Brøndby.
Den rutinerede målmand fortæller, at folk i klubben er meget uforstående over for stadfæstelsen.
- Jeg tror, vi alle er uforstående.
- Vi havde håbet, at det gule kort ville blive trukket tilbage. Jeg synes, jo det var en hård dom. Men det er, hvad det er, og vi måtte klare den uden Felix, som er en klassespiller.
- Jeg havde håbet, udkommet var anderledes, men vi havde heldigvis Dalsgaard med, fortæller Jesper Hansen.
FCM's sejr over AGF sender dem tilbage på Superligaens førsteplads. Uwe Röslers tropper må 'nøjes' med tredjepladsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
3F Superliga



































