2024-07-17 06:31:05

Messi ude på ubestemt tid

Lionel Messi har fået en ledbåndsskade i anklen, hvorfor han er ude på ubestemt tid, oplyser Inter Miami. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lionel Messi havde tårer i øjnene, da han måtte lade sig udskifte med en skade i Copa America-finalen for få dage siden.

Og den skade har vist sig at være særdeles slem. 

Den argentinske troldmand er ude på ubestemt tid, det skriver hans amerikanske klub Inter Miami i en udtalelse tirsdag.

- Efter en lægefaglig vurdering er det blevet vurderet, at Messi døjer med en ledbåndsskade i anklen, skriver Inter Miami. 

Inter Miamis cheftræner, Gerardo 'Tata' Martino har samtidig slået det fast, at Messi i hvert fald misser to af holdets kampe. 

Det drejer sig om hjemmekampene mod Toronto FC og Chicago Fire.

Artiklen fortsætter efter billedet

Copa America -Messi ude på ubestemt tid
Foto: Agustin Marcarian/Reuters/Ritzau Scanpix

Argentina vandt med 1-0 efter forlænget spilletid over Colombia i Copa America-finalen.

Se billederne af Lionel Messis skade samt udskiftning herunder, mens du i artiklen kan se en video af skaden samt udskiftningen.

Foto: Agustin Marcarian/Reuters/Ritzau Scanpix

Foto: Sam Navarro/Reuters/Ritzau Scanpix

Foto: Buda Mendes/AFP/Ritzau Scanpix

Foto: Juan Mabromata/AFP/Ritzau Scanpix

Foto: Juan Mabromata/AFP/Ritzau Scanpix

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce