2026-07-28 23:54:00

AC drømmer om skadesfri sæson

Andreas Christensen håber på, at han kan holde sig skadesfri i denne sæson. Mit mål er at være i topform, siger danskeren blandt andet. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIR

5 - 4

BAR

18 optrædener. 

Så lidt blev det til i sidste sæson for Andreas Christensen, der var hårdt plaget af skader, hvilket har været tilfældet i store dele af danskerens karriere. 

Alligevel fik han tidligere på sommeren forlænget sin aftale i Barcelona, hvor han nu ser frem til en forhåbentlig skadesfri sæson. 

- Jeg håber virkelig, at jeg kan få en sæson uden skader. Jeg håber at være til rådighed hele sæsonen. Jeg tror meget på mine egne evner.  

- Mit mål er at være i topform, og det er derfor, jeg har forberedt mig så grundigt.  

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -AC drømmer om skadesfri sæson
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Jeg er meget taknemmelig for at have forlænget min kontrakt og fået denne nye mulighed, siger AC ifølge Mundo Deportivo. 

30-årige Andreas Christensen kom til Barcelona i 2022, og han står i alt noteret for 98 kampe for de spanske mestre.   

I tiden i det catalanske har AC vundet tre spanske mesterskaber og en pokaltitel. Han har også et Super Cup-trofæ på CV'et.   

Podcast Cover

Brøndbys store Europa-fordel

Ugens Suppe | Afsnit 7

Fire danske hold i Conference League! Det bliver nogle vilde torsdage, og vi kigger på, hvad kvalifikationen til Europa i grunden betyder for fire klubbers sæson og transfervindue.

Læs mere
-57:15

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIR

5 - 4

BAR

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce