2026-03-30 14:45:00

Barca giver mentalt afbræk til Raphinha

FC Barcelona har givet nogle dages fri til Raphinha, som man giver lov til mentalt at komme sig over den skade, der holder ham ude i en afgørende periode af sæsonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

AMA

1 - 2

BAR

Raphinha har pådraget sig en baglårsskade i landsholdspausen.

Efterfølgende bekræftede FC Barcelona, at brasilianeren ville være ukampdygtig i omkring fem uger.

Et hårdt slag for både FC Barcelona og brasilianeren selv, som misser nogle af de vigtigste kampe i sæson.

Det skulle også have været et hårdt følelsesmæssigt slag for Barca-stjernen, som derfor har fået fri i nogle dage af sin arbejdsgiver, så han mentalt kan komme sig over skaden.

Det skriver Mundo Deportivo.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Barca giver mentalt afbræk til Raphinha
Foto: Lee Smith/Reuters/Ritzau Scanpix

Brasilianeren har derfor fået lov til at blive i hjemlandet i nogle ekstra dage for at bearbejde skaden og bruge tid med de nærmeste.

Han vil senere på ugen vende tilbage til Barcelona for at begynde på sin genoptræning, som også lige så stille er påbegyndt i Brasilien.

Raphinha kommer til at misse kvartfinalerne mod Atlético Madrid i Champions League og potentielt også semifinalerne. Derudover misser han med al sandsynlighed også fem kampe i La Liga.

Hvis tidsplanen holder, kan han være klar til El Clásico den 10. maj.

Podcast Cover

Racisme i topkamp: AGF og FCM uddeler straffe

Hattrick | Afsnit 72

Racistiske tilråb har sat et grimt punktum efter topkampen mellem AGF og FC Midtjylland - og nu reagerer klubberne.

Læs mere
-14:43

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

AMA

1 - 2

BAR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce