Præsidenten i FC Barcelona, Joan Laporta, kunne tidligere tirsdag løfte sløret for, at cheftræner Hansi Flick er tæt på at forlænge sin aftale med klubben.
På pressemødet forud for onsdagens Champions League-opgør mod Newcastle blev den 61-årige tysker spurgt, om der er hold i de forlydender.
- Jeg tror, det er klart, at jeg kan lide at arbejde her, men jeg værdsætter også min uafhængighed. Jeg har en stor familie og meget støtte. Det her er fodbold, og jeg forsøger at give mit bedste til holdet… men vi får se, siger Flick ifølge Marca.
Selv om Hansi Flick er glad for at arbejde i Barcelona, fortæller han at jobbet i den spanske storklub bliver hans sidste.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Der er tid endnu. Jeg tænker ikke på at tage et andet sted hen. Det bliver mit sidste job, og det gør mig glad, slutter Flick.
Hansi Flick blev ansat i 2024.
Hans nuværende aftale løber til 2027, men ifølge flere spanske medier forlænger han til 2028.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Barcelona
La Liga



































