2025-12-05 23:33:00

Rygtetid: Raphinha fristet af Saudi - har pagt med Deco

Her er den seneste udgave af Bolds rygtetid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 15. runde

FT

BET

3 - 5

BAR

Rygtetid er Bolds transferrygte-univers, hvor vi ser nærmere på de mange løse rygter om spiller- og trænerskifter i Danmark og udlandet. 

Intet er endeligt her, men vi vil forsøge at gøre dig lidt klogere på de enkelte rygter.

Raphinha fristet af Saudi
Raphinha har ad flere omgange været rygtet mod en lukrativ tilværelse i Saudi-Arabien.

Barcelona-stjernen har kontrakt til sommeren 2028, men det er langt fra sikkert, at han bliver så længe, lyder det nu i en melding.

Journalist Xavi Campos fortæller nemlig i radioprogrammet Barça Reservat, at Raphinha godt kan ende med at rykke til saudiarabisk fodbold til sommer.

Brasilianeren vil angiveligt gerne have VM med, mens han stadig er på kontrakt i Catalonien, men efterfølgende kan det ende med et skifte væk.

Campos fortæller sågar, at Raphinha har en aftale med Barcelonas sportsdirektør, Deco, der lyder på, at han kan få lov at tage til Saudi-Arabien efter VM, hvis han ønsker det.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Rygtetid: Raphinha fristet af Saudi - har pagt med Deco
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

Kantspilleren har indtil videre spillet hele 155 kampe for Blaugrana, og på disse er det blevet til 58 scoringer og 54 oplæg.

Sidste uges rygter

Cifuentes nærmer sig fyring
Martí Cifuentes har slet ikke fået gang i sit Leicester-mandskab i indeværende sæson.

Klubben, der rykkede ned fra Premier League til Championship efter den forgangne sæson, huserer i skrivende stund yderst skuffende som nummer 15 i den næstbedste engelske række.

I midtugen indkasserede Leicester så et smerteligt 0-3-nederlag til Southampton, og det har for alvor skabt panderynker.

Nu skriver Football Insider, at klubbens ledelse kraftigt overvejer at stikke Cifuentes en fyreseddel på baggrund af de dårlige resultater.

Begrundelsen er angiveligt, at man frygter at falde endnu længere ned i tabellen, hvor oprykning allerede ligner en misset mission.

43-årige Martí Cifuentes har ellers kontrakt med Leicester helt til sommeren 2028.

Celtic lurer på Abou Ali
Wessam Abou Ali kan være på vej tilbage til europæisk fodbold.

Det tidligere AaB-talent spiller nu i Columbus Crew i USA, hvor han har scoret tre mål i fem kampe. Men tiden i Major League Soccer kan meget vel blive skiftet ud med en tur til Skotland.

Ifølge The Scottish Sun melder, at Celtic er interesseret i Abou Ali.

Celtic er angiveligt tæt på at lande Wilfried Nancy som ny cheftræner, og han kommer til fra netop Columbus Crew.

Her vil den skotske storklub så gå efter at gå Abou Ali med til klubben, efter at Nancy har skrevet under som cheftræner.

Wessam Abou Ali har kontrakt med Columbus Crew frem til udgangen af 2027. Der er desuden en option på yderligere et år, så Celtic må til lommerne.

Fabio Silva overvejer hurtigt exit
Borussia Dortmund hentede Fabio Silva i sommer i Wolverhampton.

Det er dog langt fra blevet til det, som han havde ønsket.

Den portugisiske angriber, der tidligere blev udnævnt som et stort talent, har kun fået sporadiske indhop for Dortmund. Faktisk er det kun blevet til 105 minutter i efteråret.

Derfor overvejer Fabio Silva ifølge Sky Sports at rykke videre allerede denne vinter. Det gør han med håbet om at kunne komme med i den portugisiske trup til VM. 

Der skulle ikke have været konkrete samtaler om et skifte eller udlån endnu med Dortmund-ledelsen, men de er også klar over, at angriberen havde forventet mere af sit skifte.

Fabio Silva har scoret et enkelt mål for Dortmund, som kom mod FC København i Champions League.

Storklubber lurer på Murillo
Chelsea, Arsenal og Barcelona viser interesse for Nottingham Forest-stopperen Murillo.

Det skriver CaughtOffside. 

Ifølge mediet er Chelsea på nuværende tidspunkt mest seriøs omkring sin interesse, og det forlyder, at Enzo Maresca har det som en topprioritet at styrke defensiven med Murillo. 

Arsenal-træner Mikel Arteta menes også at beundre den brasilianske midtstopper, der har spillet i Forest siden sommeren 2023. 

Parterne forlængede kontrakten i januar og har samarbejde frem til sommeren 2029.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 15. runde

FT

BET

3 - 5

BAR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce