2025-09-18 14:26:23

Bayern-back ramt af ledbåndsskade

Bayern München-backen Josip Stanisic er blevet ramt af en ledbåndsskade og må holde pause på minimum en håndfuld uger.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 1. runde

FT

BMU

3 - 1

CHE

20'
10
Trevoh Chalobah
Selvmål
27'
20
Harry Kane
Mål på straffe
29'
21
Cole Palmer
Mål
63'
31
Harry Kane
Mål

Bayern München vandt onsdag 3-1 over Chelsea i Champions League, men der var malurt i bægeret for den tyske storklub.

Venstrebacken Josip Stanisic måtte lade sig udskifte i anden halvleg efter en grim kollision med Trevoh Chalobah, og nu er dommen faldet.

25-årige Stanisic har pådraget sig en ledbåndsskade i knæet, oplyser Bayern torsdag.

Bayern skriver ikke noget om, hvor længe Josip Stanisic må sidde ude, men en delvist overrivning af ledbåndet tager normalt mellem fire og otte uger.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Bayern-back ramt af ledbåndsskade
Foto: Angelika Warmuth/Reuters/Ritzau Scanpix

Josip Stanisic har spillet fuldtid i Bayerns første tre Bundesliga-kampe, ligesom han startede inde i Champions League-kampen mod Chelsea onsdag.

Nu venter der ham en pause.

Podcast Cover

Midtjysk derby sender matchbold til AGF

Hattrick | Afsnit 75

Der var mål, fejl og masser af drama, da det midtjyske derby leverede en vild 3-3’er - og det kan få betydning for guldkampen.

Læs mere
-16:24

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 1. runde

FT

BMU

3 - 1

CHE

20'
10
Trevoh Chalobah
Selvmål
27'
20
Harry Kane
Mål på straffe
29'
21
Cole Palmer
Mål
63'
31
Harry Kane
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce