
Heldet var ikke ligefrem på Belgiens side, da de mandag mødte Slovakiet ved EM.
Ad to omgange blev mål annulleret, og det var til at føle på, at skuffelsen var enorm hos de belgiske favoritter.
- Vi skal holde fokus. Jeg synes, Slovakiet lagde pres på meget godt, indleder offensivspilleren Yannick Carrasco over for Voetbalprimeur.
- Nogle gange skulle vi løbe dybt, men det gjorde vi ikke. Det var nemmere at forsvare fremme i banen for dem. Jeg tror, det var problemet i dag.
Artiklen fortsætter efter billedet

Carrasco var også ærlig om, at det også var heldet, som ikke var med belgierne, hvilket også var med til at ødelægge det for ‘de røde djævle’.
- Vi var også uheldige. Vi scorer to gange, hvor dommeren annullerer målene. Med lidt mere held ville vi have vundet, slutter Carrasco.
Belgien møder Rumænien i deres næste gruppekamp. Et rumænsk hold, som slog Ukraine med 3-0 tidligere i dag.


EM
Belgien




































