2026-07-07 22:43:39

Efter sejr: Belgien dropper sag mod FIFA

Het Nieuwsblad skriver, at det belgiske fodboldforbund ikke ønsker yderligere juridisk krig med FIFA, efter at Belgien vandt over USA.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - kvartfinale

fredag 10. jul

SPA

vs

BEL

På anmodning fra Donald Trump besluttede FIFA sig søndag for at annullere Folarin Baloguns karantæne mod Belgien, og derfor spillede USA-angriberen ottendedelsfinale.

Inden opgøret rasede det belgiske fodboldforbund mod FIFA, og man forsøgte at få det internationale fodboldforbund til at omgøre beslutningen.

Det belgiske fodboldforbund ville også gå videre med sagen juridisk, lød det:

- Uanset kampens sportslige udfald er RBFA dybt bekymret over sagens forløb og vil fortsætte kampen i de kommende timer, dage og måneder for at forsvare de grundlæggende principper om etik, fair konkurrence og fodboldens interesser som helhed.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Efter sejr: Belgien dropper sag mod FIFA
Foto: Blake Dahlin/Reuters/Ritzau Scanpix

Selv om Balogun endte med at spille kampen, var det Belgien, der vandt kampen, og nu ser det ikke ud til, at det belgiske fodboldforbund går videre med sagen.

I hvert fald skriver Het Nieuwsblad, at det belgiske fodboldforbund har valgt at droppe at gå videre med sagen, da man ikke ønsker en juridisk krig med FIFA.

Mediet melder dog, at man ønsker at sende et brev til FIFA for at sørge for, at det internationale fodboldforbund ikke gør lignende i fremtiden.

Podcast Cover

Brøndby satser stort på Ejdum

Hattrick | Afsnit 139

Brøndby har sikret sig en af sommerens største handler i Superligaen. Max Ejdum er officielt ny mand på Vestegnen, og vi ser nærmere på, hvorfor Brøndby gik så målrettet efter ham.

Læs mere
-16:18

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - kvartfinale

fredag 10. jul

SPA

vs

BEL

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce