2024-03-11 16:37:53

Benfica-fans protesterede mod cheftræner: Farvel og tak!

Undervejs i søndagens kamp mod Estoril løftede Benficas fans et banner op, hvor de opfordrede cheftræneren til at smutte.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden ottendedelsfinale

FT

RAN

0 - 1

BEN

Der er iskold luft mellem Benficas ultras og cheftræner Roger Schmidt.

I midten af første halvleg af søndagens kamp mod Estoril på hjemmebane protesterede fansene mod cheftræneren.

Først kastede de en masse romerlys ind på banen for at få stoppet kampen og herefter vise et banner op, hvor det var tydeligt, hvad budskabet var.

De vil have Roger Schmidt ud af klubben.

- Ingen er over klubben. Roger Schmidt, farvel og tak, stod der ifølge det portugisiske medie A Bola.

Artiklen fortsætter efter billedet

Primeira Liga -Benfica-fans protesterede mod cheftræner: Farvel og tak!
Foto: Patricia De Melo Moreira/AFP/Ritzau Scanpix

Det er ikke første gang, at der har været problemer mellem cheftræneren og fansene.

Tilbage i starten af december måned blev fansene så utilfredse med Schmidts beslutning om at udskifte midtbanetalentet Joao Neves ud, så det udløste, at der blev kastet plastikkrus efter ham.

Efterfølgende var Roger Schmidt ude at true med at forlade klubben, hvis det var fansene, der skulle bestemme tingene.

Man kan derfor forestille sig, at søndagens episode er ikke den sidste i den magtkamp.

Benfica vandt opgøret mod Estoril med 3-1 og har et point op til Sporting på førstepladsen, der har en kamp i hånden.

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden ottendedelsfinale

FT

RAN

0 - 1

BEN

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce