2026-03-10 16:49:46

Bodø-profil afviser favoritrolle mod Sporting

Bodø/Glimts Odin Bjørtuft mener ikke, at nordmændene er favoritterne mod Sporting. Vi ser os selv som underdogs, siger han. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første ottendedelsfinale

FT

BOD

3 - 0

SCP

Norske Bodø/Glimt har været den helt store overraskelse i sæsonens Champions League. 

Senest sendte de højst overraskende Inter ud i mørket. 

I ottendedelsfinalen har Bodø/Glimt fået en udmærket lodtrækning, hvor Sporting venter. Det har fået spekulationer i gang, om hvorvidt Bodø/Glimt rent faktisk er favoritter mod portugiserne. 

Det er Bodø/Glimt-profilen Odin Bjørtoft dog ikke enig i. 

- Vi mærker, at folk anser os som favoritter, men vi føler det ikke selv. Jeg tror, at folk undervurderer Sporting i forhold til, hvailke hold vi har mødt tidligere, siger han på pressemødet forud for kampen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Bodø-profil afviser favoritrolle mod Sporting
Foto: Susana Vera/Reuters/Ritzau Scanpix

Han fortæller videre, at de ser sig selv som undertippede.

- Vi ser på os selv som underdogs. Vi er utroligt glade for at være her, og vi ser frem mod en ny udfordring, som vi forhåbentlig kan lære meget af.

Der er kampstart onsdag klokken 21:00. 

Podcast Cover

Birk klar til comeback

Hattrick | Afsnit 73

Efter måneder væk fra rampelyset melder Frederik Birk sig nu klar til næste skridt i trænerkarrieren – men hvad er det for et job, han går efter?

Læs mere
-16:27

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første ottendedelsfinale

FT

BOD

3 - 0

SCP

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce