2025-12-20 11:44:18

Kovac om Adeyemi: Kunne have skiftet ham ud i pausen

Nico Kovac siger, at han allerede kunne have skiftet Karim Adeyemi ud i pausen, men han ville give ham en chance til. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 16. runde

FT

FRA

3 - 3

DOR

Karim Adeyemi har tiltrukket sig en masse uønsket opmærksomhed. 

Dortmund-profilen blev skiftet ud efter en times spil mod lokalrivalerne fra Mönchengladbach, og det var han tydeligt utilfreds med. 

Cheftræner Nico Kovac siger, at Adeyemi skal være glad for, at han ikke var blevet hevet ud endnu tidligere. 

- Han var ikke god. Han var ikke god i første halvleg, og jeg kunne have skiftet ham ud i pausen, men det ville jeg ikke. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Kovac om Adeyemi: Kunne have skiftet ham ud i pausen
Foto: Alberto Lingria/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg ville give ham en chance til, siger han ifølge Sky Sports. 

Du kan se den omtalte situation i videoen i artiklen. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Klar til at gøre Bundesligaen sjovere?

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 16. runde

FT

FRA

3 - 3

DOR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce