Ivan Toney er anklaget for 262 brud på bettingreglerne.
Ifølge flere medier kan bruddene ende med at koste Toney en karantæne på seks måneder, hvis Brentford-angriberen ender med at blive kendt skyldig.
I et interview med Daily Mail tager London-klubbens cheftræner Thomas Frank den 27-årige i forsvar.
Ifølge Frank tager Toney nemlig imod langt flere tæsk, end der bliver uddelt i forbindelse med de ting, som angriberen eksempelvis udsættes for på de sociale medier.
- Se på den anden side. Ivan scorer og går på Instagram, hvor de racistiske skældsord, han modtager, er helt forfærdelige.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han tager imod meget mere med en ond hensigt, end han selv står bag, og alligevel er det ham, der tager slagene. Det er utrolig hårdt, siger Thomas Frank.
Brentford-træneren stiller desuden spørgsmålstegn ved klarheden omkring reglerne for fodboldspillere angående betting.
- Jeg har selv kigget på reglerne og tænkt: 'Jeg ved, at jeg ikke selv kan oddse, men hvad med min søn?'
- Her var jeg ikke sikker. Jeg ved ikke, om det er tilladt for ham at oddse. Jeg ser mig selv som en relativt veluddannet person, men jeg vidste det ikke, så jeg sikrede mig, at jeg fik information om det, lyder det fra Frank.