Brøndby har investeret massivt i spillertruppen de seneste år, siden Global Football Holdings købte sig ind i klubben i oktober 2022.
Bestyrelsesmedlem Scott Krase afslørede på generalforsamlingen, hvor meget Brøndby har gearet op, siden GFH købte aktiemajoriteten i klubben.
- Spillerbudgettet er på to år gået fra ni mio. euro (67,5 mio. kr.) til 20 mio. euro (150 mio. kr.), sagde Scott Krase foran de mere end 200 fremmødte på Brøndbys generalforsamling i Michael Laudrup Loungen på Brøndby Stadion.
- Samtidig med, at vi har investeret massivt i spillertruppen, er værdien i spillertruppen også steget markant de senere år.
- Faktisk mener vi, at Brøndby i dag står med en af de bedste spillertrupper nogensinde.
- Måske overpræsterede vi lidt i sidste sæson, hvor vi alle var skuffede over, vi ikke vandt guldet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Man skal huske at tænke på, vi overtog et hold, der lå på tiendepladsen, da vi kom ind i oktober 2022, tilføjer Scott Krase.
Amerikaneren har meget stor indflydelse på, hvad der sker i Brøndby, fordi han repræsenterer ejerkredsen i bestyrelsen. En af den er David Blitzer, der er en af de store aktionærer i Global Football Holdings.
Krase pointerer, at ejerkredsen er tålmodige og er klar til at investere i Brøndby i fremtiden.

Christian Barrett, Scott Krase og Ole Palmå på tirsdagens generalforsamling i Brøndby.
- Vi vil skabe en langsigtet og bæredygtig klub. Det handler om tålmodighed, det er kun to år siden vi trådte ind.
- Der er allerede investeret 175 mio. kr. på den tid. Vores klare mål i Brøndby er, at vi fortsat investerer, fordi vi skal spille med om mesterskabet og spille europæiske gruppespil, siger Scott Krase.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
3F Superliga








































