2024-10-28 15:07:02

Brøndby-fans angreb egne vagter: Fem røg på hospitalet

Fem vagter og frivillige røg på hospitalet – én blev alvorligt skadet efter Brøndby-fans gik i kødet på dem i forbindelse med søndagens derby.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 4. runde

FT

BIF

1 - 0

FCM

Det var voldsomme scener, der fandt sted på Brøndby Stadion søndag forud for opgøret mellem Brøndby og FC København.

Scener, der nu får et alvorligt efterspil med udelukkelse af udebanefans på ubestemt tid til opgørene mellem de to klubber.

For det angreb, som Brøndby-fans praktiserede ramte ikke kun FCK-fans. De angreb også nogle af dem, de burde beskytte.

For ballademagere gik til angreb på nogle af Brøndbys egne. Én frivillig, to ansatte i Brøndby samt to andre vagter.

For det viser sig, at der udover angrebet på udebaneafsnittet var mange spændinger på stadion med flere episoder i løbet af søndagen, hvor temperamentet var i kog på tribunerne.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby-fans angreb egne vagter: Fem røg på hospitalet
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Søndagens episoder til derby, hvor først en gruppering angriber udebaneafsnittet og efterfølgende udøver vold på vores egne vagter – en frivillig, to ansatte fra Brøndby IF og to eksterne vagter – er angreb på os alle sammen, siger Brøndbys direktør, Ole Palmå, der uddyber:

- Det er angreb på det fællesskab vi som klub repræsenterer og de værdier, vi står for, og det smerter os dybt.

Som Bold forstår det røg fem personer på hospitalet med skader. En af dem med alvorlige skader, mens de fire øvrige havde mindre skader.

I Brøndby er man rystede over den opførsel man så fra tribunerne søndag kort før kampstart.

Ole Palmå kaldte det kort efter slutfløjt stærkt uacceptabelt, hvordan de såkaldte fans havde ødelagt det for hovedparten af tilskuerne.

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.

Situationen er alvorlig
- Vi tager situation meget alvorligt og arbejder målrettet på at skabe en tryg ramme for alle i Brøndby-fællesskabet og dem der besøger vores stadion, siger Brøndby-direktøren og pointerer:

- Vi kan ikke tillade, at Brøndby Stadion bliver brugt som en scene for voldsparate grupperinger og derfor kigger vi på en række forskellige løsninger, så vi kan få stoppet dem der med deres handlinger ødelægger fællesskabet, understreger Ole Palmå, der helt naturligt så kort efter balladen ikke har et endegyldigt svar på, hvilke tiltag Brøndby i nærmeste fremtid vil iværksætte for at sikre, at alle i ro og fred kan komme på Brøndby Stadion.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 4. runde

FT

BIF

1 - 0

FCM

Annonce

36 kommentarer

Se kommentarer
Annonce