Brøndby forlænger med Filip Bundgaard.
Det bekræfter de blå-gule tirsdag eftermiddag.
Kontrakten løber nu frem til sommeren 2029, og han lægger dermed et år yderligere på sin aftale.
- Det betyder meget for mig at forlænge med Brøndby IF. Det er en tillid fra klubbens side, og det er samtidig et signal fra dem om, at de tror på mig, siger Filip Bundgaard.
- Så det er jeg virkelig glad for, for det er ikke nogen hemmelighed, at jeg er utrolig glad for at være her. Samtidig er jeg sulten efter minutter, og jeg går benhårdt efter mere spilletid her i den kommende sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Brøndby betyder meget for mig, og det er som en stor familie at være her. Det kan man virkelig mærke på kampdage, men også i hverdagene. Og det betyder meget for mig.
21-årige Filip Bundgaard kom til Brøndby i februar 2024 og har siden spillet 74 kampe, hvor det også er blevet til 13 mål.

VM Morgenbriefing: Tyskland kollapser - Holland følger trop
Hattrick | Afsnit 127Tyskland og Holland er færdige ved VM efter to dramatiske straffesparkskonkurrencer.
Læs mere
Gør sæsonen sjovere med Super Manager
Sæt dit managerhold og få point for dine spilleres præstationer runde for runde. Kæmp om håneretten mod vennerne og oplev, hvordan selv de kedeligste kampe bliver til noget, du følger intenst.
Super Manager - Efterår 2026 starter 24. juli kl. 19.00.

Brøndby IF
3F Superliga


































