Hvem bliver Brøndbys næste sportsdirektør?
En spørgsmål, der endnu ikke er besvaret efter fyringen af Carsten V. Jensen 8. oktober.
Men Brøndby er i fuld gang med at finde afløseren og en ny mand ventes at blive præsenteret inden for nærmeste fremtid.
- Vi er meget grundige og er imponeret over mange uopfordrede ansøgninger, vi har modtaget til stillingen. Det gælder både fra ind- og udlandet, siger formand Jan Bech Andersen og uddyber:
- Vi er i fase to af fire og forventer at have besat stillingen inden nytår.
- Det kan sagtens blive et scenarie, at stillingen bliver todelt, hvor vi får en med stærke internationale kompetencer krydret med en anden person.
- Vi vil ikke sige, at det skal være en med dansk eller EU-pas. Det handler om kompetence, netværk, historik og kendskabet til Superligaen, siger Jan Bech Andersen, der ikke vil afsløre hvor meget feltet er blevet snævret ind.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er imponeret over nogle af de prominente navne, der har søgt. Og så kan jeg godt afsløre, at der stadig er danskere med i feltet til jobbet, pointerer Jan Bech Andersen.

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix.
Jan Laursen, der historisk er en af de dygtigste sportsdirektører, går uden job lige nu – Jan Laursen, der har været i FC Nordsjælland, er han kandidat til jobbet?
- Han er jo nævnt. Jeg skal ikke stå og sige, hvem vi har inkluderet og hvem der er ekskluderet.
- Men vi kender jo Jan og ved, hvad han står for, siger Jan Bech Andersen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
3F Superliga






































