Kan Mathias Kvistgaarden spille søndag mod Silkeborg?
Et spørgsmål, som cheftræner Frederik Birk ikke ville være med til helt at opklare fredag efter Brøndby havde afsluttet den lukkede træning på Brøndby Stadion.
- Mathias var med i lidt af træningen. Det er forventningen, at han bliver en del af kampen søndag, lyder det kryptiske svar fra Frederik Birk.
Kan du love, han er med i søndagens trup?
- Jeg kan sige, jeg har en forhåbning og en forventning, lyder det fra cheftræneren, der også skal have dialog med fysioterapeuterne og lægestaben, før der træffes en endelig beslutning.
Artiklen fortsætter efter billedet

Fredag var første dag, at Mathias Kvistgaarden var på træningsbanen, efter han forlod mandagens opgør mod Randers inden der var spillet en halv time med det, der lignede en muskelskade.
- Vi må se Kvistgaarden an lørdag, inden vi træffer en beslutningen, tilføjer cheftræneren og uddyber:
- Det var en muskulærskade, Kvistgaarden fik i Randers. Det er risikoen, når man er en eksplosiv type, som ham. Men jeg ønsker ikke at gå mere i detaljer med skaden, pointerer han.
Mens der er tvivl om, hvor spilleklar topscorer Mathias Kvistgaarden er, ser det positivt ud med Sebastian Sebulonsen. Nordmanden har haft et ujævnt forår, fordi han blev skadet i opstarten og derfor kom langt bagud i forhold til den fysiske del af træningen, men nu er han helt klar.
- Sebastian er klar og træner med, pointerer Frederik Birk.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga






































