2025-11-09 09:40:18

Før FCN: Blandet nyt fra Brøndby

Nicolai Vallys, Sean Klaiber og Daniel Wass kommer ikke i aktion for Brøndby IF, der til gengæld har Benjamin Tahirovic og Michael Gregoritsch tilbage. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

BIF

2 - 0

FCN

Steve Cooper har nu udtaget sin trup til Brøndbys sene søndagskamp mod FC Nordsjælland. 

Og der er blandet nyt. 

Som forventet er Nicolai Vallys ude. Det samme er Sean Klaiber stadigvæk, mens Daniel Wass afsoner sin sidste karantænedag. 

Til gengæld er Benjamin Tahirovic og Michael Gregoritsch tilbage. Sidstnævnte missede seneste kamp med sygdom. 

Tahirovic var oprindeligt udtaget til kampen mod Silkeborg, men han blev siet fra før kampstart, fordi han havde et sår på akillessenen. Men nu ser det altså ud til, at han er klar igen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Før FCN: Blandet nyt fra Brøndby
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Steve Cooper har valgt at udtage 21 mand til opgøret. Det betyder, at en enkelt skal sorteres fra inden kampstart. 

Se de udvalgte herunder.

(Obs. Sho Fukuda fremgik ikke i truppen ved Brøndbys offentliggørelse i første omgang. Japaneren er dog udtaget til kampen). 

Brøndby-truppen:
Patrick Pentz
Gavin Beavers
Thomas Mikkelsen
Oliver Villadsen
Luis Binks
Rasmus Lauritsen
Stijn Spierings
Benjamin Tahirovic
Michael Gregoritsch
Filip Bundgaard
Kotaro Uchino
Marko Divkovic
Mats Köhlert
Justin Che
Jordi Vanlerberghe
Frederik Alves
Noah Nartey
Viggo Poulsen
Jacob Ambæk
André Escobar
Mathias Jensen
Ali Al-Najar
Sho Fukuda

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

BIF

2 - 0

FCN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce