En frygtelig nyhed ramte fodbold-Danmark i starten af ugen, da det kom frem, at Nicolai Vallys havde pådraget sig en alvorlig korsbåndsskade på træningsbanen.
En frygtelig skade, der koster op imod ét års fodboldpause.
Tilmed på det værst tænkelige tidspunkt, fordi Nicolai Vallys lige var rejst på et eventyr i Japan efter skiftet til FC Toyko.
Den alvorlige skade har også ramt Thomas Nørgaard hårdt. Han nåede dog kun at arbejde sammen med Nicolai Vallys i kort tid på Vestegnen.
- Det er frygteligt og bedrøveligt for Nicolai at få så alvorlig en skade, når han er taget med kæresten på et eventyr.
- Det er en drøj omgang at forholde sig til. Jeg har selvfølgelig skrevet til ham, at de er i vores tanker, siger Thomas Nørgaard torsdag på Brøndby Stadion, hvor Superligaens tophold har mediedag.
Artiklen fortsætter efter billedet

Thomas Nørgaard og Brøndby står klar til at hjælpe, hvis Nicolai Vallys har brug for det.
Nicolai Vallys er nemlig rejst hjem til Danmark, efter han pådrog sig den alvorlige skade på træningsbanen.
Det har han gjort for yderligere undersøgelser og behandling.

- I det omfang vi i Brøndby kan gøre noget, når Nicolai er i Danmark, er vi, det gælder både spillere og stab, selvfølgelig klar til at støtte og hjælpe ham, pointerer Thomas Nørgaard.
Nicolai Vallys kom til Brøndby i 2022. han nåede at spille 126 kampe og score 36 mål, inden han i sommer rejste på eventyr i Japan hos FC Toyko.

Seks Superliga-profiler på rampen
Ugens Suppe | Afsnit 5Det bliver ikke til Champions League for AGF, da Jakob Poulsens tropper tirsdag blev sendt ud af turneringen efter et 0-4-nederlag på udebane mod Sabah. Vi runder de danske hold i Europa.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga






































