Brøndby IF har fået en ny hovedpartner i form af bettingfirmaet Betano.
Det er dog ikke faldet i god jord på Vestegnen.
På sociale medier kan man se, hvordan Brøndby-fans er kritiske over samarbejdet, og det er også tilfældet med Brøndby-foreningen Fanafdelingen.
På foreningens hjemmeside står der, at Fanafdelingen er meget skeptisk over den nye aftale, da det er en problematisk udvikling i fodboldverdenen.
- Professionel fodbold og spilindustrien er i et hidtil uset omfang blevet tæt forbundne i takt med, at der i seneste årti er skabt en normalisering af pengespil i samfundet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Man skal ikke se mange fodboldkampe på tv for at iagttage den massive eksponering, som spilfirmaer har indenfor fodboldverden. Upåagtet at spilindustrien er en lovlig industri, som er underlagt en vis regulering, ser Fanafdelingen med stor skepsis på klubbens nye hovedpartner.
- Vi havde med andre ord håbet, det ville være muligt for klubben at tiltrække en hovedpartner, som ikke var engageret i spilindustrien. Og det understreger behovet for vores initiativ om ludomani i fankredse.
Fanafdelingen vil derfor nu gå i dialog med Brøndby IF omkring det nye samarbejde.
Her har man tre forslag til, hvordan man kan "bekæmpe" Betano som hovedpartner.
- At fans på stadion ikke bliver eksponeret for konkrete spilmuligheder før og under kampen.
- At fans får mulighed for at købe den nye spillertrøje i Brøndby Shoppen uden sponsortryk.
- At væsentlige interessenter omkring fodboldens verden – herunder Brøndby IF – tager initiativ til en regulering af reklamer fra spiludbydere. Dette kan være efter en engelsk model, hvor der fra sommeren 2026 ikke længere må være bettingreklamer på trøjen.
Fanafdelingen oplyser desuden, at man i april valgte at starte et nyt initiativ omkring ludomani, da man ønsker at skabe opmærksomhed om problemerne.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga





































