3F Superliga -TÆT PÅ: Brøndbys frelser røg ned i et sort hul
Foto: Katrine Emilie Andersen/Ritzau Scanpix
2022-11-23 11:51:01
Foto: Katrine Emilie Andersen/Ritzau Scanpix

TÆT PÅ: Brøndbys frelser røg ned i et sort hul

Martin Bernburg fortæller i TÆT PÅ, hvordan han i Brøndby hver morgen skulle grave sig selv op af sort hul for at komme til træning. Spillerne blev ikke beskyttet, mener han.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MIL

1 - 1

BIF

Martin Bernburg er ugens gæst i bold.dk's podcast TÆT PÅ, som du finder i Spotify, Apple Podcasts eller hvor du normalt lytter til podcasts.

Bernburg fortæller, hvordan han blev udråbt som frelseren i Brøndby, men hvordan forventningspres og en for stor træningsmængde sendte ham ned i et stort sort hul.

- Jeg var nok depressiv eller i hvert fald i et godt hul, hvor jeg skulle grave mig selv op hver morgen for at komme ud af sengen, selvom jeg havde sovet 10 timer, siger Bernburg i TÆT PÅ.

- Jeg kunne tage hjem fra træning og bare sidde i sofaen og ikke lave noget. Om jeg var depressiv eller stresset, ved jeg ikke, men jeg havde det ikke godt i den tid.

- Der var brug for beskyttelse for spillerne, eksempelvis ikke at blive kastet ud foran det godstog, der kommer kørende, men det følte man nogle gange, man blev.

Du kan lytte til TÆT PÅ i Spotify, Apple Podcasts eller hvor du normalt lytter til podcasts.

Afsnittet er sponsoreret af Samsung.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MIL

1 - 1

BIF

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten