Liam Delap skiftede onsdag aften fra Ipswich til Chelsea på en seksårig aftale.
Dermed bliver den engelske angriber genforenet med spillere som Cole Palmer og Romeo Lavia, som han spillede ungdomsfodbold med i Manchester City.
Netop de relationer tog han i brug forud for skiftet til Chelsea.
- Vi voksede op sammen og spillede noget fantastisk fodbold. Jeg talte med dem om at skifte, og jeg er spændt på at spille sammen med dem igen.
- Jeg kender også Levi Colwill lidt, da vi mødte hinanden hundredvis af gange, mens vi voksede op. Det er altid rart at kende nogen, når man kommer til en ny klub, og jeg har talt med nogle af dem og spurgt dem til råds.
- De har fortalt mig, hvor fantastisk et sted det er, og jeg glæder mig virkelig til at komme og spille sammen med dem, udtaler Delap på Chelseas hjemmeside.
Liam Delap kostede ifølge engelske medier 30 millioner pund. Det svarer til knap 270 millioner kroner.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Chelsea
Premier League




































