Jordan Henderson er ny spiller hos The Blues.
Chelsea har netop præsenteret englænderen på en toårig aftale, efter han forleden fik ophævet sin kontrakt i Brentford.
- I betragtning af klubbens størrelse, manageren, som jeg har stor beundring for, og spillernes kvalitet, var dette en kæmpe mulighed, jeg ikke kunne afslå, indleder den 36-årige Henderson.
- Jeg var også så imponeret over, hvor meget ejerskabet ønsker, at Chelsea skal få succes og bevæge sig i den rigtige retning. For mig handler det om at give alt hver eneste dag, både på og uden for banen, for at hjælpe spillerne omkring mig og holdet så meget som muligt. Jeg glæder mig meget til at komme i gang.
Midtbanespilleren skiftede i sommeren 2025 til Brentford fra Ajax.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han nåede at spille 34 kampe for klubben.
Henderson har en lang fortid i Liverpool, hvor han i mange år var anfører og spillede 492 kampe.

Danmark får fire hold i Europa
Hattrick | Afsnit 165Callum McCowatt fra Silkeborg IF har vakt opsigt med en voldsom kritik af sin egen klubs ledelse, men direktør Kent Madsen kan ikke genkende udlægningen.
Læs mere
Gør Premier League endnu sjovere
Har du styr på Premier Leagues stjerner, startopstillinger og overraskelser?
I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, konkurrerer mod venner og kollegaer – og får noget på spil i hver eneste kamp.
Sæt dit hold i dag og kæmp om håneretten, når spillet starter 21. august 2026.

Chelsea
Premier League

































