2023-01-22 11:03:02

Potter så gode takter fra Mudryk: Bliver kun bedre

Chelsea-træner Graham Potter var tilfreds med Mykhailo Mudryks debut lørdag mod Liverpool, og ifølge Potter vil kantspilleren kun blive bedre. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 21. runde

FT

LIV

0 - 0

CHE

Chelsea hentede denne vinter 22-årige Mykhailo Mudryk for et stort beløb i Shakhtar Donetsk, lørdag fik kantspilleren debut mod Liverpool. 

Mudryk startede på bænken, men han blev skiftet ind efter 55 minutter og viste flere gange prøver på sit talent. 

Efterfølgende fik han da også ros fra cheftræner Graham Potter.

- Han viste lovende tegn, men han vil kun blive bedre, jo mere han er sammen med truppen og lærer dem at kende. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Potter så gode takter fra Mudryk: Bliver kun bedre
Foto: Phil Noble/Reuters/Ritzau Scanpix

- Han kommer til at få fansene op af stolen, for hans driblinger er virkelig gode, og så ved han, hvor målet står. 

- Vi ville maksimalt spille ham 45 minutter, det ideelle var 35 minutter. Vi følte, at det var det rette tidspunkt at bringe ham i spil, han er fit og har trænet meget. Han har ikke spillet siden november, så det ville være en risiko at spille ham fra start, udtaler Potter på klubbens hjemmeside. 

Mykhailo Mudryk har underskrevet en aftale frem til sommeren 2031. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 21. runde

FT

LIV

0 - 0

CHE

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce