Reece James har viet sin fremtid til Chelsea, som har skrevet under på en kontraktforlængelse, der binder ham til klubben indtil 2032.
Dermed er højrebacken at finde på Stamford Bridge i mange år endnu, og det er til stor glæde for cheftræner Liam Rosenior.
- Jeg kan ikke holde op med at smile, fordi vi har sikret os den bedste spiller i verdensfodbold på hans position, sagde Rosenior på sit pressemøde før Chelseas møde med Newcastle lørdag.
- Han har haft mange muligheder for at forlade denne fantastiske klub, og det gode er, at han er kommet igennem systemet fra en meget ung alder og har tro og tillid til det, vi er i gang med her, og hvor vi vil hen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har haft mange samtaler om det. At han skriver under på en aftale og viser os den tillid, er et kæmpe skridt.
Reece James er produkt af Chelseas akademi, og bortset fra et lejeophold hos Wigan har den 26-årige forsvarsspiller tilbragt hele sin karriere i klubben.
James har også spillet 22 landskampe for England.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Chelsea
Premier League



































