2024-10-26 18:20:05

Kvindelandsholdet tvunget til udskiftning efter skade

DBU oplyser, at Sofie Bredgaard er blevet skadet og dermed ikke kommer i spil mod Holland. I stedet er Caroline Møller blevet indkaldt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe - 1. runde

FT

DAN

1 - 2

NET

Kvindelandsholdet har været nødt til at lave en ændring i truppen.

Det skyldes den skade, som tvang midtbanespilleren Sofie Bredgaard fra banen efter 30 minutter i opvisningen mod Sydafrika.

I stedet har den landstræner, Andrée Jeglertz, valgt at udtage Caroline Møller til truppen til opgøret mod Holland, der spilles tirsdag.

Caroline Møller spiller til dagligt i Real Madrid, hvor hun for nyligt scorede et vildt mål i Champions League-sejren over Celtic.

Artiklen fortsætter efter billedet

Venskabskampe (k) -Kvindelandsholdet tvunget til udskiftning efter skade
Foto: Dalibor Gluck/AP/Ritzau Scanpix

Den tidligere Fortuna Hjørring-spiller opsnappede kuglen midt på Celtics banehalvdel, kiggede op og chippede kuglen ind over skotternes keeper.

Du kan se den flotte scoring nedenfor.

 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe - 1. runde

FT

DAN

1 - 2

NET

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce