Andrée Jeglertz har sat navn på de 23 spillere, der skal forsøge at bygge videre på kvindelandsholdets flotte 3-1-sejr over Italien i februar.
Landstræneren har i store træk holdt fast i sin stamme, men to af spillerne er skiftet ud.
Amanda Brunholt fra FC Nordsjælland er skiftet ud med formstærke Kathrine Larsen fra Sampdoria.
Danmark-træneren understreger dog, at det mest af alt er et tilvalg af Larsen frem for et fravalg af Brunholt.
- På keepersiden, så har vi jo en række spillere, der spiller herhjemme i Danmark, som gør det godt - blandt andet Alberte Vingum, som er med.
- Maja Bay Østergaard får godt med spilletid, og hun præsterer godt i Sverige, mens Kathrine Larsen har imponeret i Sampdoria, så det er ikke, fordi Amanda Brunholt er ude. Alle keeperne har været inde og ude af holdet, siger landstræneren til Bold.
Artiklen fortsætter efter billedet

En unik spiller
I det offensive er Olivia Holdt tilbage i truppen.
Tottenham-danskeren blev efterudtaget senest, da Mille Gejl blev skadet, men Holdt er i denne ombæring med fra start.
Jeglertz mener, at Tottenham-danskeren har noget helt særligt at byde på.
- Olivia er en unik spiller. Hun kan gå ind og afgøre en kamp på egen hånd. Hun har virkelig god til at finde løsninger i feltet, som mange andre spillere ikke ser.
- Det bliver spændende at se hende her i landsholdsmiljøet, selv om hun jo har været med nogle gange før. Hun har døjet lidt med skader, men nu spiller hun relativt fast i Tottenham.
- Selv om Tottenham ikke er en topklub på kvindesiden, og de slider lidt i det for tiden, så får Olivia okay med spilletid i en god liga, slår Jeglertz fast.
Kvindelandsholdet møder Wales fredag den 4. april i Cardiff, inden det fire dage senere gælder Italien i et opgør, der spilles på MCH Arena.
Danmark har tre point i sin Nations League-gruppe efter de to første opgør, hvilket rækker til en andenplads.


Danmark (k)



































