2023-03-22 20:13:01

Villarreal-keeper valgte Sverige fra: Danmark er bedre

Villarreal-keeper Filip Jørgensen er i denne tid med U21-landsholdet. Han er dog født i Sverige, men han har valgt at gå efter en landsholdskarriere i rødt og hvidt, da landsholdet er bedre i Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe U-21 - 1. runde

FT

UKR

3 - 2

DAN

- Det er jo et bedre landshold end det svenske. Man spiller mere efter min spillestil og internationalt. 

Sådan lyder det fra Filip Jørgensen, da han over for blandt andet bold.dk satte ord på, hvorfor det er muligt for ham at være med det danske U21-landshold i denne tid.

Villarreal-keeperen er nemlig født i Lomma nord for Malmø, men hans danske far har været til gavn for DBU, da Jørgensen har udnyttet muligheden for at blive dansk landsholdsspiller.

- Det er jo bare sjovt at spille med det danske landshold. Jeg synes, at det er bedre, og jeg trives også godt her. Så det er sjovt.

- Jeg synes også, jeg har en god rolle på holdet. Jeg træner det bedste, som jeg kan, så jeg kan få lov til at spille. Så jeg håber, at jeg bliver førstekeeper, siger Filip Jørgensen, som dermed er klar til at tage over for Mads Hermansen.

Det er dog ikke første gang, at Jørgensen er afsted i DBU-regi, da han tidligere har fået to kampe for U21-landsholdet.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark U21 -Villarreal-keeper valgte Sverige fra: Danmark er bedre
Foto: Pablo Morano/Reuters/Ritzau Scanpix

Han har dog også tidligere været i aktion for Sverige på ungdomsniveau, men det er slut med at skifte landshold.

- Ja, jeg har valgt Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Dermed er der endnu en dygtig målmand til rådighed for Danmark i mange år frem, men når man er født i Sverige og har en svensk mor og en dansk far, hvad er ens forhold så egentlig til Danmark?

- Jeg er der kun, når jeg ser min familie, de bor tæt på København. Så jeg har besøgt byen om sommeren, fordi jeg kan godt lide København. 

- Jeg er dog ikke så god til dansk, men jeg gør mit bedste, griner Filip Jørgensen.

bold.dk har også talt med Filip Jørgensen om sæsonen i Villarreal, hvor han er blevet en fast del af førsteholdet, og det bød blandt andet på et opgør mod Real Madrid.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe U-21 - 1. runde

FT

UKR

3 - 2

DAN

14 kommentarer

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce