Husker du billederne fra 1985 på Oslo-færgen?
Danmark havde vundet 5-1 over Norge og på vej ind i Københavns Havn en oktoberdag var hele den bageste del af færgen klædt i rødt og hvidt.
Dannebrog hang alle steder på skibet, der var overbefolket med glade roligans.
Sejren betød, at Danmark var tæt på den første VM-slutrunde i Mexico i 1986.
Kan eventyret for Oslo for 41 år siden gentage sig om et par uger, når Danmark igen møder Norge?
Artiklen fortsætter efter billedet

Lige nu er Danmark og Norge i hvert fald hver sit sted, efter nordmændene spillede VM-kvartfinale mod England, og Danmark slet ikke var med ved VM-slutrunden.
Men Oslo-færgen sejler igen med roligans til Norge.
Flere end 1300 danskere forventes at være på plads i Oslo til Nations League kampen 24. september.
Mange af dem rejser med Oslo-færgen.
- Der venter en helt særlig oplevelse for de danske fans, der skal til Oslo. Både for dem, der skal med Oslo-færgen, og for dem, der kommer på anden vis.

Oslo-færgen er en genskabelse af stort minde i landsholdets historie, siger DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen og uddyber:
- Billedet fra 1985 er mindet om landsholdets første VM-billet, og vi håber, at et nyt billede ligeledes kan blive en del af historien.
- Billedet bliver en hyldest af de danske fans, der gang på gang rejser på tværs af landegrænser for at støtte de danske spillere.”
Der er planlagt en række aktiviteter for de danske fans, der tager turen med Oslo-båden for at se landskampen.

FCM's vilde vindue - bekymring i FCK og AGF
Hattrick | Afsnit 13FC Midtjylland har solgt for 647 millioner kroner i sommerens transfervindue, hvor der også er blevet købt dyrt ind med navne som David Martinez og Rasmus Nissen Kristensen.
Læs mere
Danmark
UEFA Nations League A



























